گزارش بدون افتتاحیه

گزارش بدون افتتاحیه

امکان ثبت گزارش افتتاحیه در نرم افزار حسابداری ساما سیستم

تاریخ انتشار مطلب: چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶
سند افتتاحیه سندی می باشد که مانده اولیه حسابها در ابتدای دوره مالی در آن ثبت شده و اصطلاحا دوره مالی جدید با این سند افتتاح می گردد. 

سند افتتاحیه معمولا اولین سند حسابداری در هر دوره مالی می باشد. 

در برخی از شرکتها، صدور سند افتتاحیه تا تیرماه طول می کشد و ترازها مانده حسابهای دائمی این شرکتها تا این زمان صحیح نمی باشد.

در سند افتتاحیه فقط از حسابهای دائمی و رابط (افتتاحیه) و انتظامی استفاده می شود .

در سند افتتاحیه باید معادله اصلی حسابداری (دارایی = بدهی + سرمایه) با توجه به افتتاح مانده تمامی حسابهای دائمی برقرار باشد . برای این منظور ابتدا تمامی دارائیها را بدهکار و در مقابل حساب افتتاحیه را بستانکار می کنند. سپس بدهیها و سرمایه را بستانکار نموده و حساب افتتاحیه را بدهکار می کنند . در صورت صحیح بودن عملیات صدور سند افتتاحیه ، مانده حساب افتتاحیه در این سند صفر خواهد بود.

می توان سند افتتاحیه را در چند مرحله صادر و تکمیل نمود. در مراحل اولیه حسابهایی که مانده قطعی و نهایی شده دارند (مانند بانکها، صندوق) منتقل می شوند و بعد از آن به تدریج مانده بقیه حسابها (مانند حساب سود و زیان، جاری شرکا و ...) ثبت و سند افتتاحیه نهایی می شود. در این حالت حساب افتتاحیه تا نهایی شدن سند افتتاحیه مانده خواهد داشت.

آرتیکلهای سند افتتاحیه، مانده ریزترین و آخرین سطح حسابهای دائمی را افتتاح می کنند. بنابراین تعداد آرتیکلهای سند افتتاحیه معمولا زیاد است. 

ثبت مانده حسابها در سند افتتاحیه ، برعکس سند اختتامیه دوره مالی قبل است (مثلا در اختتامیه مانده بانکها بستانکار و افتتاحیه بدهکار ثبت می شوند). البته در صورتی که کدینگ حسابها تغییر نکرده باشد. 

سند اختتامیه معمولا در سطح آخر حسابهای ثابت انجام می شود ولی در سند افتتاحیه مانده حسابهای تفصیلی نیز افتتاح می گردد.

در سه گزارش پیش فرض نرم افزار حسابداری ساما سیستم پیش از این , امکان مشاهده گردش ها بدون سند افتتاحیه وجود نداشت (این امکان فقط در قسمت گزارش ها دستی وجود داشت ) برای راحتی کاربران و به منظور سرعت بخشیدن به گرفتن خروجی دلخواه از نرم افزار حسابداری این قابلیت در نرم افزار حسابداری قرار داده شده است. فقط با یک کلیک میتوانید نوع گزارش پیش فرض خود را انتخاب کرده (با افتتاحیه یا بدون افتتاحیه ) , لازم به ذکر است بعد از انتخاب گزارش بدون در نظر گرفتن افتتاحیه مانده ی نهایی نمایش داده شده در این گزارشات با در نظر گرفتن افتتاحیه میباشد و فقط در نمایش گردش دوره افتتاحیه حذف میگردد. برای دسترسی به این قسمت پس از بروز رسانی نرم افزار حسابداری به سه گزارش پیش فرض وضعیت حسابها , مراکز و اشاص رجوع کنید. کوتاه درباره ساما سیستم

هسته اصلی و صاحبان گروه کاری نرم افزار حسابداری و مالی اداری ساما سیستم عمدتا افرادی هستند که دارای سابقه طولانی و درخشان در امور مالی اداری , دارای اعتبار بسیار زیاد در این بخش میباشند همچنین تیم برنامه نویسی شرکت دارای سابقه طولانی در امر برنامه نویسی خصوصا برنامه های مالی و اداری میباشند.بدیهی است هر دو تیم ذکر شده فوق با هدف مشترک تهیه و تولید برنامه ای جامع مالی و اداری که کلیه نیازهای تمامی سازمانهای تولیدی و بازرگانی و خدماتی و تولیدی را مرتفع سازد گرد هم آمده و شرکت امین ایده ایرانیان را تاسیس نموده اند.نرم افزار جامع ساما سیستم برگرفته از تجربه افراد و تیم با تجربه ای است که حدود 15 سال در... بــیــشــتر بــدانــیــد ...